4a Hizmet Dökümü

4a Hizmet Dökümü
4a Hizmet Dökümü

4a hizmet dökümü, sigortalı çalışanın SGK’ya bildirilen sigorta prim sayısı ve ilgili bilgilerin yer aldığı sorgulama türüdür. 4 a hizmet dökümü şifresiz olarak yapılır.

SSK’nın SGK’ya bağlanmasından sonra oluşturulan sistemde çalışanlara 4’lü kodlar verilmiştir. Bu kodların en bilineni ve çalışan sayısının en yüksek olduğu kısım 4a’dır. SGK 4a’ya göre çalışanlar, herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan kesimi kapsamaktadır. Bu bağlamda baktığımızda özel sektörde çalışan insanların tamamının 4a’lı olduğunu anlayabiliyoruz. Bununla birlikte bir kısım devlet memuru da sgk 4a kapsamında yer almaktadır.

4a hizmet dökümü nasıl alınır?

4a Hizmet Dökümü
4a Hizmet Dökümü

Sigorta primleri ödenen 4a çalışanlar, sigorta sorgulama yapmak istediklerinde 4a hizmet dökümü alırlar. 4a hizmet dökümü sorgulamasını tc kimlik no ile yapabilecekleri gibi e devlet kapısından da yapabilmektedirler. Gerek uğraşmamak için gerekse de şifresiz olması sebebiyle SGK üzerinden 4a hizmet dökümü alanların sayısı daha fazladır. Çünkü e-devlet 4a hizmet dökümünü almak için şifre gerekmektedir. E devlet şifresiyle 4a hizmet dökümü sorgulama olarak da bilinen bu işlemin gerçekleşmesi için PTT den alınan şifreyle e-devlet kapısına giriş yapmak gerekmektedir.

Şifresiz 4a hizmet dökümü sorgulama

Şifresiz 4a hizmet dökümünüzü almak için sayfamızda yer alan sgk bağlantısına giriş yapmanız yeterlidir. Açılan ekrandaki bilgileri (tc no, cilt no vs.) eksiksiz ve doğru olarak girdiğinizde hizmet bilgisi alanına ulaşmış olursunuz. Hizmet bilgisi 4a alanı sağ blogda yer almaktadır. Sayfaya girdiğinizde ssk prim detaylarını öğrenebileceğiniz 4a hizmet dökümü sorgulamasını yapmış olursunuz.

4a hizmet dökümü


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*