Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Maaşı Hesaplama
Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli maaşı hesaplama yapmak için ssk sicil numarası şartı olduğunu biliyoruz. Bunun için sicil numarasını bilmiyorsanız ssk hizmet dökümü aldıktan sonra bu işlemi yapmanızı tavsiye ediyorum. Hizmet dökümü aldığınız sayfada sicil numaranızı görebilirsiniz.

Emekli olmak için gerekli olan ssk prim sayısı, emeklilik yaşı gibi gereklilikleri yerine getirenlerin aklına ilk takılan soru emekli maaşım kaç para? olduğudur. Bir çok emekli adayı maalesef ki ülkemizde uygulanan asgari ücret sebebiyle düşük ücret üzerinden emekli maaşı almaktadır. Bunun nedeni de asgari ücretten çalışıyor olarak gösterilmesi. Bu konu ciddi bir karın ağrısı olarak karşımızda duruyor.

Emeklilik için gereken şartları vatandaş emekli maaşı sorgulaması yaparken yukarıda sözünü ettiğim durum ile karşılaşırsa şaşırmaması gerekir. Örneğin 1,700 TL net maaş alan kişinin sigorta primi asgari ücretten ödendiği vakit sosyal güvenlik kurumuna işyeri tarafından yaklaşık 1.000 TL olarak gösteriliyor ve hem devlete düşük vergi ödeniyor hem de çalışanın geleceği ciddi anlamda tehlike altına sokuluyor. Çünkü eksik ödenen prim yüzünden emekli olunduğunda alınacak olan emekli maaşı da düşük prim üzerinden bağlanıyor. Hal böyle olunca mağduriyet kaçınılmaz oluyor. Oysa 1700 TL net maaş alan kişi bekar olsa ve hiç bir ek ücret üzerine eklemese bile yaklaşık 2.400 TL gibi brüt maaş rakamı ortaya çıkıyor. Normal şartlarda sigorta priminiz de bu rakam üzerinden ödenmelidir. Zaten kaç para üzerinden sigorta priminizin ödendiğini ssk hizmet dökümü aldığınızda detaylar kısmında görebilirsiniz.

İleride mağdur olmamak için işvereninize sigorta primlerinin net maaş üzerinden yapılması konusunda baskı kurmanız faydanıza olacaktır. Hoş Türkiye şartlarında çalışanın işten çıkarılma korkusu olduğu için böyle bir durum pek mümkün olmasa da yapılması gereken budur. Bir diğer alternatif ise Sosyal Güvenlik Kurumu olan SGK’ya konuyu açıklayan bir dilekçe yazmak ve incelenmesini talep etmek olacaktır. Böyle bir durumda hakkınıza kavuşma ihtimali vardır.

Gelelim emekli maaşı hesaplama nasıl yapılıyor görmeye. Emekli maaşının kaç para olduğunu öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu bir hesaplama uygulaması yaptı. Bu oldukça iyi oldu. Özellikle SGK 4A yani bilindik adıyla SSK’lı olanlar kolayca emekli olmaları halinde yaklaşık kaç para emekli maaşı alacaklarını bu sorgulama işlemi sayesinde öğrenebiliyorlar.

  • TC Kimlik Numarası
  • SSK Sicil Numarası
  • Baba Adı
  • Nüfus İl
  • Doğum Tarihi

Emekli maaşı hesaplamasında yukarıdaki bilgiler istenmektedir. Daha sonra sorgula butonuna bastığınızda karşınıza işlem detay menüsü çıkacaktır. İşlemleri eksiksiz olarak yapmaya önem gösterin. Sorgulama sonucunda kaç para emekli maaşı alırım sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Emekli maaşı hesaplama


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*