GSS Borcu Sorgulama

GSS Borcu Sorgulama
GSS Borcu Sorgulama

GSS Borç sorgulama nereden ve nasıl yapılır? Gss borcum var mı? Gss borç öğrenme gibi sorulara cevap. GSS daha yaygın bilinen adıyla Genel Sağlık sigortası, SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı kapsamında olmayıp, yeşil kart alma hakkı kazanamamış kişileride kapsayan sağlık sigortası türüdür.

Toplam 59 milyon kişi GSS kapsamına girmektedir.Genel sağlık sigortalılarda günü gününe primlerini yatırmalıdır.Bir aileden en az 1 kişi yasaya göre Genel Sağlık Sigortası yaptırmış olmalıdır.Aksi durumda maaşından aylık kesinti yapılmaktadır ya da cezai işlem uygulanmaktadır.Ben hastaneye gitmem GSS primi ödemem deme gibi bir lüksünüz yok.Yıllar sonra başvurduğunuzda da GSS borcu geçmiş primler ve faizleriyle birlikte karşınıza çıkmaktadır.

GSS Borcu Sorgulama
GSS Borcu Sorgulama

GSS Borcu Sorgulama sanılanın aksine karmaşık bir işlem değildir.GSS Borcu sorgulama işlemi yapmak için önce SGK ‘nın sitesini giriyoruz.Online tahsilat işlemlerinde SGK Borç Sorgulama tuşuna basıyoruz.Yeni açılan sayfada doldurmamız ereken bir form bulunmaktadır.Açılan formu GSS Borcu sorgulama ‘sının doğru bir şekilde yapılabilmesi için eksiksiz dolduruyoruz.Formda yer alan “Sorgu Türü” ve “ Sorgu Tipi ”ni seçtikten sonra sicil numaranızı ilgili bölüme girin.En son güvenlik sorusu bölümünde resimde yer alan karakterleride doğru bir şekilde girdikten sonra “Borç Sorgula” tuşuna tıklayın.

GSS Borcu Sorgulama işlemi yaptığınız için “Sorgu Türü” kısmında “4B Sigortalı Ödemeleri“ seçeneğini seçin.

Yine GSS Borcu Sorgulama işlemi yaptığınızdan “Sorgu Tipi” kısımında “GSS Prim” seçeneğini seçin.

İşlem bu kadar.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*