SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama
SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

Yeni bir işe başladığınızda işe giriş işlemlerinin yapılmasıyla birlikte sgk 4a hizmet dökümü sigortalılığı başlar ve sorgulama yapılır. Bazı işverenler bunu istismar edip deneme süresi adı altında çalışanın sigorta primlerini yatırmayabilir. Yasal olmayan bu durum karşısında sigortanızın bir an önce başlatılmasını talep etmek en doğal hakkınız. İş başı yaptığınız gün sigorta girişinizin yaptırılmasını sağlayın. Yukarıdaki durum Türkiye’de bir çok insanın başına gelmektedir. Özel sektörün bu uyanıklığına karşı hizmet dökümü alarak sgk sigorta primlerinizin ödenip ödenmediğini öğrenebilirsiniz. Özel sektör çalışanlarını sigortalılık durumlarını öğrenebilmek için 4a hizmet dökümü almalıdırlar. 4A Hizmet Dökümü Nedir?

SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama
SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

Daha önce ssk hizmet dökümü olarak bilinen ve 2006 yılında çıkan sosyal güvenlik kanunuyla birlikte SSK’nın feshedilip yerine Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’nın oluşturulmasıyla birlikte çalışanlar 4a hizmet dökümü sorgulaması yapmaya başladılar. Eskiye nazaran oldukça iyi bir bilgi alma sayfası üzerinden hizmet dökümü alma işlemleri yapılmaktadır. Kimler 4A Hizmet Dökümü Alır? 4 teriminin 2006 senesinde hayatımıza girdiğini yukarıda belirtmiştim. SGK ile birlikte sosyal güvenlik kanunun 4. maddesinin a bendinde yer alan çalışma grupları 4a hizmet dökümü alırlar. Bu meslek gruplarını genellikle özel sektör çalışanları oluşturur. Bununla birlikte devlet memurluğu kanunun 4. maddesinin a bendine göre çalışan devlet memurları da 4a hizmet dökümü alırlar. Eğer kendinize ait bir iş yeri çalıştırmıyorsanız işçi statüsündesinizdir ve işveren SGK’ya sigorta primlerinizi öderken 4a’lı çalışan olarak ödeme yapar. Her çeşit özel sektör çalışanı 4a’lıdır ve 4a hizmet dökümü alarak sigorta geçmişini öğrenebilir. 4A Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

  • 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

4a hizmet dökümü almak 2 şekilde yapılmaktadır. Birincisi e-devlet kapısı üzerinden e devlet şifresiyledir. PTT’den 1 TL karşılığında alınan e-devlet şifresiyle turkiye.gov.tr adresine girilir TC kimlik numarası ile e devlet şifresi girildikten sonra menülerden Sosyal Güvenlik Kurumu sorgulama sayfasına girilerek 4a hizmet dökümü alınır. Diğer yöntem ise daha basittir. Yazımızın sonunda belirttiğimiz bağlantıya giriş yaparak alınır. Giriş yaptığınızda sizden istenen bilgiler, TC kimlik numarası, TC cilt no, kütükte bulunduğunuz il ve doğum tarihidir. Bu 4a hizmet dökümü sorgulaması şifresiz olarak kolayca yapılmaktadır. Diğer bilinen adı da Tc ile 4a hizmet dökümü olarak bilinmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*