ne-zaman-emekli-olurum

SGK Hizmet Dökümü

Türkiye’de çalışanlar sigorta durumlarını sorgulamak için sgk hizmet dökümü almak zorundalar. Yurtdışında çalışan Türk vatandaşları da sgk primi yatırırlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışan her vatandaş 4a, 4b, 4c gibi sınıflara ayrılmıştır. Bu 4lü sınıf esasında çalışılan konumu belirtmektedir. Sgk 4a olarak bilinen kesimin çoğunluğunu kamu kurumları haricindeki bir işyerinde maaşla çalışan işçileri ifade eder. 4b ise eskiden bağkur sigorta primi ödeyenleri kapsamaktadır. Sgk 4c ise kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu devlet memuru statüsünde çalışan memurların sigorta kodudur.

Hizmet dökümü alırken sisteme girdikten sonra 4’lü kodlardan birini seçmeniz istenir. Örnek, özel sektörde çalışıyorsanız 4a hizmet dökümü almanız gerekir. Başka bir alanda sigorta sorgulama yapamazsınız. Bununla birlikte 4c içinde durum aynıdır.

Sgk hizmet dökümü almak için t.c. kimlik numarası yeterlidir. Sgk altyapısıyla hazırlanan sgk hizmet dökümü sorgulama alanında tc no ile sgk sorgulama yapılmaktadır. Bu sayede prim ödeyen ya da sigortası ödenen vatandaşlar hızlı bir şekilde sgk hizmet dökümü alarak konu hakkında bilgi sahibi olurlar.

Tc no ile sgk hizmet dökümü almak için giriş yapıyoruz. Girdikten sonra istenen nüfus bilgilerini doğru olarak belirtilen yerlere yazıp sorgula dediğimizde ortası boş bir sayfa karşımıza çıkıyor. Buradaki hizmet bilgisi alanını bulup 4a 4c gibi seçim yapıyoruz. Seçtikten sonra açılan ekranda sgk hizmet dökümümüz karşımıza çıkıyor. Eski dönemde ödenen sigorta primleri de burada yer almaktadır. Yıllara ve aylara göre ayrılan hizmet dökümünü isterseniz pdf olarak kaydedebilirsiniz.

Doğruyu söylemek gerekirse sgk’nın yeni geliştirdiği bu sistem oldukça faydalı. Çünkü çoğu sigortalı, sgk hizmet dökümünü çıkarmak istiyordu ve ekrandan direkt çıkarmak istendiğinde sayfa taşıyor ya da başka bir sorun çıkabiliyordu. Şimdi ise sgk hizmet dökümü pdf formatında alınabildiği için ister email olarak gönderebilir ve geniş zamanda inceleyebilirsiniz, isterseniz de pdfi yazdırabilirsiniz.16 comments on “SGK Hizmet Dökümü

 1. Şule dedi ki:

  Şu SGK gerçekten çok iyi çalışıyor. Önce buradan sgk hizmet dökümü aldım sonra telefonu kurcalarken android uygulamasına baktım. İkiside toplam sonucu aynı veriyor ama burada sorguladığımda bütün detayları görebiliyorum.

 2. Filiz dedi ki:

  Ben sadece 4a olarak var ama 4b ve 4c olmadığının gösteren belge istiyorlar ama SGK sitesinde bu sayfalar kayıt yok diyır

 3. idris yıldız dedi ki:

  Sigortam yatırılıyomu kaç gün pirimim var

 4. hakan Yücel dedi ki:

  Sigortam yatırılıyor mu

 5. umut dedi ki:

  Sigortam pirimim ne kadar olmus

 6. serdar dedi ki:

  sgk işe giriş tarihimi öğrenmek istiyorum

 7. sinan acar dedi ki:

  Sigorta primim ne kadar olmuş

 8. Ahmet çakır dedi ki:

  1 MART 2015te işe girdim sikortam ödeniyormu

  • admin dedi ki:

   Sigortanızın ödenip ödenmediğini Nisan ayının sonuna doğru kontrol ettiğinizde görebilirsiniz. SGK hizmet dökümü sorgulama ekranına bilgiler her ayın 23-24 ü itibariyle düşmektedir.

 9. fahri dedi ki:

  Sikortam yatıyormu

 10. İsmail dedi ki:

  Ssk varmı varsa kaç aydır ödeniyor

 11. ebru dedi ki:

  Sigorta prim gün sayımı öğrenmek istiyorum

 12. vedat dedi ki:

  Sigortam aktif mi

 13. mehmet dedi ki:

  ssk ogren

 14. abbas akmercana dedi ki:

  Benim her ay ssk borcunu yatirinca bana bildir

 15. salih tüfekçi dedi ki:

  Merhaba.1994 yilindan deniz sektörü gemilerden 2007 yilinakadar ssk liyim.gemilerde calistigim süre icindeki yipranma payim kac yila takabul etmektedir.saygilarimla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler Haberler