Şifresiz 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

Şifresiz 4A Hizmet Dökümü Sorgulama
Şifresiz 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

Şifresiz ssk sorgulama yapacak olanların büyük çoğunluğu sgk 4a hizmet dökümü sorgulaması yaparlar. Çalışanlar ve bir kısım devlet memurları sigortalılık bilgilerini öğrenmek için 4a hizmet dökümü alıp detaylara ulaşabilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kurulduğundan beridir ssk sorgulamaları kodlarla yapılmakta. Bu kodlardan en bilindik olanı ise sgk 4a kodu. Sgk 4a’lı çalışanlar ülkenin neredeyse tamamını kapsıyor desek yeridir. Peki kimdir bu sgk 4a hizmet dökümü alan çalışanlar?

Şifresiz 4A Hizmet Dökümü Sorgulama
Şifresiz 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

Sgk’nın yeni halinde her çalışma grubuna 4’lü kodlar verildi 4A olarak bilinen grubumuz, genel olarak özel sektörde çalışan herkesi kapsamaktadır. Bunun yanı sıra bir kısım devlet memurları da sgk 4a statüsünde yer almaktadırlar. Bu çalışanlar sigortalılıkları hakkında detaylı bilgi alıp prim gün sayısını öğrenmek ya da ne zaman emekli olurum sorusuna yanıt aramak için 4a hizmet dökümü alırlar. Bu hizmet dökümü şifresiz olarak sosyal güvenlik kurumunun esgk yani esgm bilgi sistemi üzerinden alınmaktadır. Esgm ile 4a hizmet dökümü almak isteyenler tc kimlik numaralarını ve kimlik bilgilerini sisteme girmeleri yeterlidir. Başka herhangi bir şifre ya da bilgi istenmemektedir.

4A hizmet dökümü almak için esgk esgm birimine girip tc no ile sorgulama yaptıktan sonra hizmet bilgisi yazılı alandan 4a hizmet bilgisi kısmını seçmemiz yeterli olacaktır. Açılan sayfada yer alan bilgilerde ilk sigorta başlangıç tarihi, varsa işten çıkışlar ve girişler, toplam sigortalı çalışma (prim) gün sayısı gibi bir çok teknik ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

Eski literatürde ssk sorgulama olarak yapılan işlem artık 4a hizmet dökümü ya da sgk sorgulama olarak yapılmaktadır. Önemli olan nokta hangi iş grubuna mensup olduğunuzdur.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*