SSK Sorgulama Yapmanın Önemi

SSK Sorgulama
SSK Sorgulama Ekranı

Sigortalı çalışanlar için ssk sorgulama yapmanın önemi genelde geçiştirilen bir konudur. Oysaki ssk sorgulama ile sigortanızın ödenip ödenmediğini öğrenmekle kalmayıp ileride yaşanabilecek sorunların da önüne geçebilirsiniz. Bu sebeple kolayca yapılan bilen ssk sorgulamasını şifresiz olarak tc kimlik numarasıyla şimdi yapın derim.

Çalışanların büyük bir kısmı günümüzde maalesef ki patronların düşük sigorta primi ödemeleri arzuları sebebiyle asgari ücret üzerinden sigortalı gösterilmekteler. Bu mevcut maaşı 1.000 TL ve üzeri olan her vatandaşın ileri de emekli olacakları zamanda ciddi anlamda sıkıntılar çekecekleri anlamına geliyor. Yine bununla birlikte işgörmezlik rapor parası alacakları zaman da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenecek olan rapor parası miktarının da düşük olmasına neden oluyor. Yine bununla birlikte işten ayrılma gibi durumlarda alınacak olan tazminat parasının “yasal olarak” (burada dikkatinizi çekmek istiyorum, işten çıkış durumlarında yasal olarak devlete bildirilen ücret üzerinden kıdem vb tazminatı alırsınız) düşük almanıza neden olacaktır. Bu yüzden ihmal edilen ssk sorgulama yapmanın ne kadar önemli olduğunu bilmek gerekir.

Günümüzde kurum tarafından bu işlemin yapılması için bir çok yöntem var. Cep telefonu mobil uygulamaları, e devlet sistemi ve tc ile ssk sorgulama yapılabilen esgm sayfası ssk sorgulama yapmak için kullanılan platformlar. Mobil uygulama üzerinden yapılan ssk sorgulamasında detaylar görülmemektedir. Bu nedenle e devlet şifresiyle de uğraşmak istemeyenler esgm üzerinden tc ile ssk sorgulama yaparak ödenen sigorta priminin kaç para ile ödendiğini görebilirler. Tc ile yapılan şifresiz ssk sorgulama işleminde sizden istenilen kimlik bilgileri şunlardır;

  • T.C. Kimlik Numarası
  • il
  • Doğum Yılı
  • Cilt Numarası
  • Güvenlik Kodu

Yukarıdaki bilgileri girip sorgula dediğinizde sizin için SSK tarafından oluşturulmuş olan kişisel hizmet bilgisi ekranına ulaşırsınız. Bu alandaki hizmet bilgisi kısmından 4a hizmet dökümü yazılı alana girdiğinizde ssk sigorta sorgulama sonuçlarını hizmet dökümü biçiminde ilk giriş tarihinden itibaren görebilirsiniz. Burada önemli olan 3 temel nokta vardır.

  1. İşe giriş ve çıkış tarihleri
  2. Sigorta prim gün sayısı
  3. Sigortanın kaç para üzerinden ödendiği

Bu bilgileri dikkatle takip etmenizi tavsiye ederim.

Zira işe giriş ve çıkış tarihlerinde yapılacak olan 1 günlük oynama sizin tazminat alamamanıza neden olacaktır. Bir seneyi doldurmadan işe giriş çıkış yaptırılan çalışanların haberlerini geçmiş dönemlerde görüyorduk.

Sigorta prim gün sayısı her ay için 30 gün olmalıdır. Buradan ssk sigorta priminizin eksik ödenip ödenmediğini öğrenebilirsiniz.

Ssk priminin kaç paradan yatırıldığını öğrenmeniz ise emeklilik, rapor parası ve tazminat konularında mağdur olmamanızı sağlayacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*