4A, 4B ve 4C SGK Sorgulama

4A, 4B ve 4C SGK Sorgulama
4A, 4B ve 4C SGK Sorgulama

TC kimlik numarası ile yapılan sgk sorgulamasını tanıyalım. 4a-b ve c sorgulamasının adı artık SGK sorgulama olarak geçmektedir. Eskiden olan ssk, bağkur gibi terimler artık yok.

Bunların yerine 4 a, b, c kodları kullanımda. Dördün bu kodları sgk sigortası olanları ifade ediyor. Mesela, özel şirkette bir elemansanız da SGKlısınız, devlet memuruysanız da SGKlısınız. Burada ki ayrım 4a, 4b ve 4c olarak karşımıza çıkmaktadır.

SGK 4A, 4B ve 4C Nedir?

SGK 4/A: Ssk primi ödenenleri ifade eder. Özel sektörde çalışanların tümü ile bir kısım devlet memurlarını kapsar.

SGK 4/B: Eskiden Bağkur sigorta primi ödenenlerin dahil olduğu gruptur. Esnaf, sanatçı gibi kesimler 4b olarak bilinir.

SGK 4/C: Kamu kurum ve kuruluşlarında devlet memuru olarak çalışanları ifade eder. 657 sayılı devlet memurluğu kanunun dördüncü maddesinin c bendinde geçtiği şekilde.

Kısaca bahsetmek gerekirse, Türkiye Cumhuriyetinde çalışan her vatandaş SGK sigortalısıdır ve SGK primleri ödenir. Ödenen bu primler sayesinde sağlık, hastane, ilaç haklarından ücretsiz olarak yararlanılır.

Çalıştığınız işyeri iş başı yaptığınız gün sizin sgk işe ilk giriş kaydını yapması gerekir. Bazı işyerleri deneme adı altında çalışanının sigortasını bir kaç ay ertelemektedir. Bunu kendilerince kar olarak görmeleri ise bu tür işletmelerin acınacak halde olduklarını gösterir. Çalışan kişinin iş başı yaptığı gün sigorta girişinin yapılması gerekir ve bu işverenin yasal yükümlülüğü olduğu gibi çalışanında en temel hakkıdır. Allah göstermesin, en basit meslek alanlarında bile oluşabilecek kaza sonucu ağır yaralanmalar ya da daha beteri durumlar oluşur. İşte bu tür durumlarda sigortalı çalışmak işçi için bir garantidir.

Eğer işe yeni girdiyseniz mutlaka sgk sorgulamasını yapınız ve priminizin yatırılıp yatırılmadığını kontrol edin. Güncel olarak sgk sorgulamak ya da emeklilik gününü hesaplamak için de sgk sorgulama yapabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi uzun süredir TC no ile sgk sorgulama yapmak mümkün. 4a (ssk) ve 4c (emekli sandığı) primi ödenenler sosyal güvenlik kurumunun esgm sistemi üzerinden bu işlemi yapabilirler. 4b’li bağkurlular ise e-devlet kapısından sorgulama yapabilme imkanına sahipler. Geçmişte bağkur primi ödeyip de ssk’lı çalışmaya başlayanlarda 4a sorgulamasıyla sigorta prim durumunu öğrenebilirler. Sgk sorgulamaya girdikten sonra hizmet bilgisi alanından 4 kodunuzu seçip sgk hizmet dökümüne ulaşabilirsiniz.

4A, 4B ve 4C SGK Sorgulama


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*