Prim Sorgulama

Prim Sorgulama
Prim Sorgulama

Bir çok farklı sebepten dolayı belirli aralıklarla prim sorgulama işleminin yapılmasında fayda vardır.Aynı zamanda emeklilik yaşı hesaplanırken de prim sorgulama işleminin sonucunda elde edilen bilgilerden faydalanılmaktadır.

SGK Prim Sorgulama yapmanın 2 ayrı yolu vardır.Birinci yöntem şifresiz olarak TC kimlik no gibi kimlik bilgilerinizle giriş yaptığınız e-sgm otomasyonu üzerinden yapılan prim sogulama işlemidir.İkinci prim sorgulama yöntemi ise PTT şubelerinden 2 TL işlem ücreti ödenerek şifresi alınan E Devlet 4A Hizmet Dökümü sayfasına giriş yapmaktır.

Prim Sorgulama
Prim Sorgulama

Prim sorgulama ‘sı yapmak için önce SGK’nın sitesine girip oradan e-sgm bağlantısına giriyoruz.Burada karşımıza çıkan formda T.C kimlik no, nüfusu kayıtlı olunan il, cilt no, doğum yılı girildikten sonra güvenlik kodu bölümünde ki resimde yazan karakterleri(harf,rakam) güvenlik kodu kutusuna doğru bir şekilde girip “sorgula” düğmesine tıkladığımız zaman sisteme giriş yapmış oluruz.

Giriş sayfasındaki formda istenen tüm bilgiler nüfus cüzdanınızda mevcuttur.

Giriş yapıldıktan sonra karşımıza çıkan ekranın sağ tarafındaki menüde “Hizmet Bilgisi 4A”ya tıkladığımızda Prim sorgulama işlemi tamamlanmış olur.Yeni açılan sayfa SSK Hizmet Dökümü bilgilerini içermektedir.

E Devlet ile Prim Sorgulama işlemi yapmak için önce Turkiye.gov.tr adresine giriyoruz.Buraya girdikten sonra sayfanın üstüne bulunan “e-Hizmetler” tuşuna tıklıyoruz.Karşımıza farklı bir çok kurumla ilgili yapılabilen sorgulamaların listesi çıkıyor.Bu listede SGK ile ilgili olan kısmı bulalım.SGK başlığı altında bulunan sorgulamalar listesinde “4A Hizmet Dökümü” seçeneğine tıklıyoruz.Buradan sonra E Devlet giriş sayfasına yönlendiriliyoruz. “Kimliğimi şimdi doğrula” tuşuna bastıktan sonra “e Devlet şifresi” seçeneğine tıklayalım.Ardından çıkan forma TC kimlik no ve e-Devlet şifrenizi girdikten sonra “Gönder” tuşuna basıyoruz.

karşımıza 4A Hizmet Dökümü çıkıyor.

İşte Prim sorgulama işlemi bu kadardır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*