SGK Emekli Maaşı Sorgulama

Emekli Maaşı Sorgulama
Emekli Maaşı Sorgulama

Çalışma yaşantısının sonuna doğru emekli maaşı sorgulama yapmak bir nevi ön bilgi alma olarak görülür. SSK ve SGK emeklileri, kaç para emekli maaşı alacağım sorusunun yanıtını öğrenmek için interneti kullanabilmektedirler. İnternet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu Emekli Maaş Hesaplama ekranı sayesinde çalışanlar emekli olmaları durumunda kaç para maaş alabileceklerini bilebilirler.

Günümüzde emeklilik yaşının da yükselmesiyle birlikte yasaya takılmayan geniş bir kitle emekli olmak için gün sayıyor. Fakat bu gün sayan kitlenin içerisinde hatırı sayılır sayıda düşük maaş alacak olanlar var. Bunun sebebi ise işverenlerin sigorta primlerini eksik ödemelerinden kaynaklanıyor. Çalışanlar, çalıştıkları süre içerisinde ödenmiş olan ssk ya da sgk primlerinin kaç paradan yatırıldığını kontrol etmemeleri durumunda emekli olduklarında alacakları ücret düşük oluyor.

SGK Emekli maaşı sorgulama uygulamasına geçmeden önce, emekliliğinizde yüksek maaş alabilmeniz için ssk sorgulama yapmanın önemine değineceğiz. Ssk sorgulama, işçilerin sigortam ödeniyor mu sorusuna yanıt alabildikleri ve detaylı bilgilere ulaşma imkanına sahip oldukları ssk hizmet dökümü servisidir. Bu servis ile sigortalı kişi tc kimlik no ile ssk sorgulama yaparak hizmet bilgilerine ulaşır ve sigorta başlangıç tarihinden itibaren ödenen ssk prim gün sayısını öğrenebilirler. Burada atlanılan ve emekli olunduğunda başa bela olacak olan nokta ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen maaşınızdır. Emekli maaşı hesaplama işlemleri SGK tarafından sağlandığı ve ödenen prim sayısı ile prim miktarı baz alındığı için düşük ücretli örneğin asgari ücret üzerinden sigortası ödenenler emekli olacakları zaman düşük maaş alacaklardır. Emekli maaşınızın düşük olmaması için yapmanız gereken ise düzenli olarak ssk hizmet dökümü alarak sigortanızın maaşınız üzerinden mi yoksa daha düşük mü yatırıldığını kontrol etmenizden geçmektedir.

Bu bilgilerin ardından emekli maaşı sorgulamasının nasıl yapıldığını görelim. Öncelikle SGK Emekli Maaşı Sorgulama ekranına giriş yapıyoruz. Bu bilgiyi sayfamızda bulabilirsiniz. Daha sonra açılan ekranda sizden TC kimlik numarası, SSK sicil numarası ve diğer kimlik bilgileri istenecektir. Bilgileri eksiksiz ve doğru girdiğinizde emekli maaşı hesaplama uygulaması sizin emekli olmanız halinde SGK’dan kaç para emekli maaşı alacağınızı ekranda gösterecektir.

 SGK Emekli Maaşı Sorgulama


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*