SGK Gün Sorgulama

sgk gün sorgulama
sgk gün sorgulama

Şifresiz olarak esgm sayfasından sgk gün sorgulama hizmet dökümü prim bilgileri işlemleri için tc kimlik no yeterlidir. Tc ile sgk gün sorgulama uygulaması vatandaşın sigorta hizmetlerine daha hızlı bi şekilde ulaşabilmesi ve sigortalılık bilgileri hakkında detayları öğrenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilmiş olan ve mobil cihazlarda dahil olmak üzere internet bağlantısının bulunduğu her yerden yapılabilen sgk sorgulama uygulamalarının bütünü olarak da bilinmektedir.

Sgk gün sorgulama sistemi sayesinde çalışıp sigortası yapılanlar, adlarına ödenen sgk prim sayısı bilgilerini, toplam sgk gün dökümü, sgk priminin kaç para maaş üzerinden ödendiği, çalıştığınız kurumun sgk sicil numarası gibi bir çok bilgilere ulaşmanız mümkündür. Bu sistemde yer alan bilgilerde kimi zaman kişilerin yanlış bilgi sahibi olmalarından kaynaklanan sorunlar görülmektedir. Örnek vermek gerekirse, Aralık 2014 tarihinde çalışan ya da yeni işe giren birisi 2015 Ocak ayında sgk gün sorgulama yaparak sigortam başladı mı, sigortalı mıyım gibi soruların yanıtını arıyor. Bu gibi durum sizinde başınıza geliyorsa yapmanız gereken sgk gün sorgulama işlemini bir sonraki ayın yani Ocak ayının son haftasında kontrol etmektir. Çünkü sisteme bilgiler geç girilmekte ve sgk işe giriş bilgilerini öğrenmek isteyenler de buna göre sgk sorgulama yapmaktadırlar.

SGK Gün Sorgulama Nasıl Yapılır ?

E-Sosyal Güvenlik Merkezi olarak hizmet veren esgm sayfasına ilk giriş yaptığınızda sizden uyruğunuzu seçmeniz istenir. Eğer yabancı olarak Türkiye’ye gelmiş ve çalışıyorsanız seçiminizi gerçekleştiriniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz T.C. seçimini yapınız. Daha sonra açılan sayfada sizden tc kimlik numarası, aile sıra no, doğum tarihi bilgileri isteniyor. Bu bilgileri de doğru olarak ilgili yerlere yazın ve kişi bilgileri sgk sorgulama işlemini gerçekleştirin.

Bu işlemi yaptığınızda karşınıza gelen ekran sizin genel sgk sayfanızdır. Bu sayfada sgk gün sorgulama sonuçlarını öğrenmek için hizmet bilgisi alanına giriş yapmanız ve çalıştığınız sınıfı seçmeniz gerekmektedir. Eğer sgk kanunu 4-a tabi iseniz 4a hizmet bilgisi almanız gerekmektedir. Hizmet bilgisi sayfasına girdiğinizde sgk sorgulama işleminiz tamamlanmış ve sgk prim sorgulama bilgileri sgk hizmet dökümü olarak liste halinde öğrenmiş olacaksınız.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*