SGK Sorgulama

SGK Sorgulama
SGK Sorgulama

Devlet memuru, bağkur, ssk hizmet dökümü almak için artık SGK sorgulama yapılıyor. Bu uygulamada sgk prim gün sayısı ile sigorta sorgulama yapabilirsiniz.

Sosyal güvenlik kurumunda yer alan sigorta bilgilerine ulaşmak için internet bağlantınızın olması yeterli. Online işlemlerden biri olan sgk sorgulama, tüm sigortalılar için ortak bilgi alma platformudur. Bu platformun kullanımı oldukça kolay olmakla birlikte alınan sigorta bilgileri oldukça detaylıdır.

SGK Sorgulama
SGK Sorgulama

SGK sorgulama yaparken dikkat edilmesi gereken tek nokta tc kimlik no bilgilerini eksiksiz olarak girmek gerekir. Eğer tc kimlik numaranızı bilmiyorsanız bu işlemi yapamazsınız. Sgk sorgulama türleri iki çeşitten oluşmaktadır. Birincisi direkt sgk üzerinden alınan sgk hizmet dökümüdür. İkincisi ise e-devlet sistemi aracılığıyla alınan sgk hizmet dökümü. Her iki sorgu türünde de tc no gerekir. E devletten sgk sorgulama yapmak için harici vatandaşlık numarası gerekir. Biz tc ile sgk sorgulama yapabilmeniz için gerekli sayfayı anlatacağız.

Yazımızdaki bağlantıya girdiğinizde karşınıza Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulan sgk sorgulama uygulaması çıkmaktadır. Buradan dayınızın, amcanızın ya da kimlik bilgilerini bildiğiniz herhangi birinin sigorta dökümüne ulaşabilirsiniz. Bunu yapmak için de öğrenmek istediğiniz kişinin sigorta başlangıcının olması gerekir.

Esgm’nin alanına girdiğinizde tc no ve diğer istenilenler yazılır ve sorgula denilerek tc ile sgk sorgulama gerçekleştirilmiş olur. Açılan sayfa ilgili kişinin sgk sayfasıdır. Buradan sgk sorgulama sonucuna ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey vatandaşlık numarasını bilmek. Aklınıza takılan sgk ile ilgili soru olursa sormaktan çekinmeyin.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*