SGK SSK Kıdem Tazminatı 2014

SGK SSK Kıdem Tazminatı 2014
SGK SSK Kıdem Tazminatı 2014

Yeni düzenlenecek olan 2014 sgk ssk kıdem tazminatıyla ilgili ayrıntılar geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmaya başladı. İlk bakışta işçi için yararlı gibi görülen yeni kıdem tazminatı yasasının detaylarına inildikçe işverenin lehine olduğu görülüyor.

Mecliste görüşülen ve sigortalı çalışanları yakından ilgilendiren kıdem tazminatı düzenlemesinde yeni evlenecek olan kadına ve askere gidecek olanları kötü bir sürpriz bekliyor. Geçtiğimiz günlerde de haberlerde yer alan kıdem tazminatı reformuna göre şuan ki kanuna göre evlendiğinde kıdem tazminatı alan kadınlar artık bu tazminatı alamayacaklar. Bununla birlikte askere gidecek olan sgk ssk’lı işçi de askerlik için kıdem tazminatını alamayacak.

SGK SSK Kıdem Tazminatı 2014
SGK SSK Kıdem Tazminatı 2014

Oluşan bu durum karşısında bazı sendikalar genel grev kararı alabileceğini belirtiyor. Yapılan yeni düzenlemelerden en büyük zararı tek güvencesi tazminatları olan milyonlarca işçi görecek.

10 yıl olan 3600 kıdem tazminatının alım süresi de SGK havuzunda toplanıp 15 yıl doldurulunca ödenecek. Bu durumda da çalışanlar için ciddi bir sıkıntı teşkil ediyor. Bazı maddelerde tepkiler üzerine geri adım atan komisyonun kıdem tazminatı yasasını 2014 yılına yetiştirmesi bekleniyor.

Taslakta daha bir çok kötü detay var. Milyonlarca çalışan için umut olacağını düşündüğümüz yeni kıdem tazminatı yasası, medyaya yansıyan şekliyle yasalaşırsa patron keyfi işten çıkarmalarda sorumluluk sahibi olmayacak. Çünkü tazminat ödeme gibi bir derdi ortadan kalkmış oluyor. Bu durumda hakkını aramak isteyen, düşük maaş ve zamla çalışmak istemeyen işçilerin işten daha hızlı bir şekilde çıkarılacağı düşünülüyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*