SSK Prim Sorgulama İşlemi

SSK Prim Sorgulama İşlemi
SSK Prim Sorgulama İşlemi

Ssk prim sorgulama işlemi, online sgk tarafından vatandaşın kullanımına sunulan bilgi alma ve sigorta sorgulama servisidir. Bu servisin kullanımı ücretsiz ve e-devlet şifresizdir. Ssk prim sorgulama işlemi yapmak için esgm üzerinden sorgu ekranına girmek yeterlidir.

İşlem yapıldığında sigortam ödeniyor mu, sigortalı mıyım gibi soruların yanıtlarını bulabileceğiniz gibi aynı zamanda topla ssk prim sayısını da görüntülemiş olursunuz. Bu sayede emeklilik yaşına yaklaştıysanız kaç gün ssk primi ödedikten sonra emekli olacağınızı da hesap edebilirsiniz.

Ssk prim sorgulama, sosyal güvenlik kurumu tarafından sigortalı kişinin tutulan kayıtlarını göstermektedir. Burada sigortaya bildirilen brüt maaş miktarından tutun da işe giriş çıkış tarihlerine kadar görüntüleyebilirsiniz. Bu işlem tc kimlik numarasıyla esgm üzerinden yapılmaktadır. Bir diğer alternatif ise e-devlet kapısı üzerinden yapılıyor fakat e-devlet şifresini unuttum diye dert eden vatandaşlar bu basit işlem için uğraşmak istemediğinden direkt olarak sgk üzerinden ssk prim sorgulama yaparak tc no ile bilgilere ulaşabiliyor.

Esgm sistemine girildiğinde sizden kimlik bilgileri istenir. Bu bilgiler doğru yazılıp sorgula dendiğinde ekranın sağ tarafında bulunan hizmet bilgisi yazılı alana girmek gerekir. Buradan ssk statünüzü seçtiğinizde ssk prim sorgulama işlemi tamamlanmış olur ve ssk dökümü olarak karşınıza çıkar ve prim sorgulama tamamlanmış olur. Buradan öğrenmek istediğiniz içeriğe erişebilirsiniz.

SSK Prim


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*