Yaşlılık Aylığı Almak İçin Gereken Şartlar

Yaşlılık Aylığı Almak İçin Gereken Şartlar
Yaşlılık Aylığı Almak İçin Gereken Şartlar

Yaşlılık aylığı nedir? Yaşlılık aylığı sorgulama nasıl yapılır? Yaşlılık aylığı almak için gereken şartlar nelerdir? Yaşlılık aylığı almak için nereye başvurulmalı? Yaşlılık maaşı almak için nereden başlanmalı? Gibi bir çok sorunun cevabını arıyorsunuz.Muhtemelen anneniz veya babanız için ya da sevdiğiniz bir büyüğünüz için bu konuyu öğrenmek istiyorsunuz.Verdiğiniz uğraş eminim sevdiğiniz insanları sevindirecektir ve dolayısıyla sizide…Önceden söylemekte fayda var, bu işlem pekte kolay değildir ancak aile büyüğümüz için bu yüzden önemli sayılabilir. İşlerinizin rast gitmesini dileyerek anlatmaya başlayayım;

Yaşlılık Aylığı Almak İçin Gereken Şartlar
Yaşlılık Aylığı Almak İçin Gereken Şartlar

Sosyal güvence haricinde yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım yapılmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda maddi ve manevi gerekli destekler eldeki imkanlar dahilinde insanlara verilmektedir. Bu yardımlardan biri de  SGK tarafından sağlanan yaşlılık aylığı ödeneğidir. 2022 sayılı kanun ile düzenlenen bu yardım şeklinde “65 Yaşını doldurmuş muhtaç, Güçsüz ve Kimsiz, Türkiye Vatandaşları ile özürlü ve muhtaç Türkiye vatandaşlarına aylık bağlanmasına dair”  başlıkla tüm düzenlemeler yapılmıştır. Bu nedenle yardıma ihtiyacı olan ve 65 yaşını aşmış kişilerin, bu kanun maddelerini dikkatli bir şekilde inceleyerek başvuru yapmaları gerekir. Bilindiği üzere Türkiye’de devletin vatandaşına acıyarak geri dönüşümsüz para verdiği pek az rastlanır bir durumdur.Yasadaki şartları da iyi inceleyin, bu sayede hem gereksiz yere umutlanmamış hem de devlet dairelerini gereksiz yere meşgul etmemiş olursunuz : )

Bir çok ülkede (veya vatandaşlarına kıymet veren ülkede) 65 yaşını aşmış kişiler devlet tarafından tespit edilip, bu kişilerin yardıma ihtiyacı olup olmadığına bakılır.100 – 200 lira gibi rakamlara bağlı kalmadan bu yardıma ihtiyacı olan kişilerin ihtiyaçları kadar para ve erzak yardımları yapılıp sağlık durumları belirli periyotlarla takip edilir ancak ülkemizde sizin devlet dairesine gidip “benim annem/babam 65 yaşını geçti.Ona yaşlılık aylığı bağlamak mümkün mü?” diye sorarak hatırlatma yapmanız gerekiyor.

 

Başvuru sırasında başvuru formundaki bilgiler eksiksiz ve tam olarak doldurulmalıdır. Bunun ardından bu forma ek olarak muhtaçlık belgesinüfus kaydı  gibi belgelerde eklenerek başvuru yapılmalıdır.

 

            Yaşlılık aylığı bağlanması için 65 yaş şartı kesin bir şarttır. Bakacak kimsesi olmayan, sosyal güvenlik kapsamında bağlanmış bir maaşı olmayan, başka herhangi bir yerden  maaş almayan kişiler yaşlılık aylığı almak için başvuru yapabilir. Bu yardımdan yararlanmak isteyen kişiler en yakın idari kuruma başvuru yapabilir. Gerekli yardım ve yönlendirmeler buradan kişilere yapılacaktır. Yapılan başvurular yaşlılık aylığı almak için gerekli şartlar dahilinde incelenir. Kişinin mal varlığına kadar inceleme yapılır ve gereken tüm şartların sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilir. Tüm bunların sonucunda kişinin yaşlılık aylığı alıp alamayacağı kararlaştırılır.

 

            Yaşlılık aylığı 100 ile 200 TL arasında değişen bir miktardadır. Miktarın az olması nedeniyle pek çok kişi yaşlılık aylığı almak için gereken şartlar ‘a uysa da ya kendisi bu işin peşinden koşturamadığı için almıyor veya böyle bir aylıktan haberi yok ya da çevresinde, ailesindeki kişiler yine miktarın azlığından dolayı uğraşmak istemiyorlar. Yaşlılık aylığı almak için gereken şartlar karşılandığı durumda yaşlılık aylığı alınabilir. Ayrıca yardım alacak kişinin sağlık durumu, maddi ve manevi durumu gibi çeşitli hususların değerlendirilmesi ile yaşlılık aylığı kurum tarafından arttırılabilir.Ancak büyük hayaller kurmayın bunlar çok küçük miktarlarda arttırmalardır.

Şu da unutulmamalıdır ki yapılan tüm başvurular titizlikle incelenmektedir. Ayrıca yaşlılık aylığı bağlansa dahi şartlarda olabilecek herhangi bir değişiklik sonucu yaşlılık aylığı kesilebilir. Bunun haricinde belgelerde yapılan usulsüzlükler, sahte belge ile başvuru gibi işlemler cezai işlemlere tabi tutulabilir. Bu nedenle bu konulara dikkat edilmesi gerekir.

 

Bahsettiğim olumsuzluklar veya miktarın az olmasına bakmayın.O insanlar için bürokrasi denen hadiseyle boğuşmanız, yorulmanız onlara kıymet verdiğinizin göstergesidir.Onlar da bunu hepimizden iyi görüyorlar.Belki paraya ihtiyaçları olmayabilir fakat kıymet gördüğünü görmeye ihtiyaçları olabilir.Kendi deneyimimden yola çıkarak yaşlılık aylığı bağlansın veya bağlanmasın mutlaka uğraşmanızı öneriyorum.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*