SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK hizmet dökümü, Türkiye’de çalışan her yurttaş tarafından sigorta sorgulama sonuçlarını öğrenmelerine olanak tanıyan SGK, SSK , Bağkur ve Emekli Sandığı sorgulama dökümanlarına verilen addır.

20 Mayıs 2006 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 5502 sayılı Kanunla kurulmuş olan Sosyal Güvenlik Kurumu, daha önceleri Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), Bağ-Kur ve devlet memurlarının sigortalılık işlerine bakan Emekli Sandığı’nın birleşmesiyle oluşmuş ve sigortalılıkla ilgili her şey tek noktadan yapılmaya başlanmıştır.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama
SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

Çalışan vatandaşın en temel hakkı sigortalı olmaktır. Sigortalı olarak hem sağlık gibi giderler devlet tarafından karşılanır hem de gerekli şartlar taşındığında emeklilik hakkı kazanılarak emekli aylığı alınır. Eğer yeni bir işe başladıysanız Sgk işe giriş sorgulama yapmak çok önemlidir. Burada yapılan sorgulama ile sgk hizmet dökümü alınır ve sigortanızın başlayıp başlamadığı öğrenilir. Eğer sigorta girişi yapılmamışsa mutlaka işyerinizin muhasebe departmanıyla iletişime geçmelisiniz. Kimi işyerleri deneme süresi adı altında maalesef ki işçileri bir kaç ay sigortasız çalıştırmaktadır ve bu zaman aralığında başınıza herhangi bir kaza gelmesi durumunda sorumluluk kabul edilmeyebilir. Çalışan kişinin sigortası işe girdiği gün yapılmalıdır.

Prim sayısını öğrenmek için Tc numarasını kullanarak Esgm üzerinden Sgk hizmet dökümü alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise, nüfus cüzdanının ön yüzünde bulunan Tc kimlik numarasıyla birlikte arka taraftaki aile sıra numarasını istenilen alana girmektir. Tüm istenilen kimlik no bilgileri eksiksiz yazıldıktan sonra sorgula demeniz yeterlidir. Sorgulama yaptıktan sonra hizmet bilgisi alanında çalışma stütünüze göre sgk hizmet dökümü sorgulama yapabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*